Smartfony opanowują rynek?

smartfony_opanowuja_rynek.jpg

Zdaje się, że już w niedalekiej przyszłości smartfony niemal całkowicie zdominują rynek telefonów komórkowych. Już teraz Polacy częściej nabywają takie urządzenia, niż zwyczajne komórki, czego dowodzą wyniki sprzedaży z pierwszego kwartału 2013 roku. Owszem, można wskazać na pewne grupy osób, które nigdy nie będą zainteresowane korzystaniem ze smartfonów. Chodzi tutaj, przede wszystkim, o osoby starsze, które ogólnie mają dość sceptyczne podejście do nowinek technicznych. Dla nich telefon służy do dzwonienia i ewentualnie ustawiania budzika. Omawiana grupa zdaje się być jednak stosunkowo niewielka i z czasem powinna się zmniejszyć. W dzisiejszych czasach chyba wszyscy producenci telefonów komórkowych wytwarzają także smartfony.

Zwróćmy uwagę, że te przedsiębiorstwa, które już dawno postawiły na omawiane urządzenia na dziś dzień znakomicie prosperują. Ci producenci, którzy nieco „zaspali”, miewają za to pewne problemy. Świadczy to właśnie o stale rosnącym zapotrzebowaniu na smartfony. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że klasyczne „komórki” mogą wkrótce niemal całkowicie zniknąć z rynku jest to, że z każdym rokiem stają się one coraz tańsze. Obecnie najdroższe modele kosztują ponad dwa tysiące złotych, co jest sporym wydatkiem dla przeciętnego człowieka. W przyszłości jednak ich wartość rynkowa powinna być zdecydowanie mniejsza. Dlaczego powinniśmy tak przypuszczać? Z prostej przyczyny: dzieje się tak praktycznie z wszystkimi urządzeniami elektronicznymi, na samym początku są bardzo drogie, a potem stopniowo coraz tańsze.

Najważniejszym argumentem w tej dyskusji jest oczywiście atrakcyjność omawianych produktów. W dzisiejszych czasach bardzo przydatny jest dostęp do Internetu, a dzięki smartfonom możemy mieć go praktycznie przez cały czas. Jest to szczególnie korzystne dla osób, których praca zmusza do ciągłej mobilności. Smartfony nie są w stanie całkowicie zastąpić nam komputera, jednak wiele innych urządzeń już tak. Przykładów można wymienić mnóstwo. Chodzi tutaj na przykład o nawigację satelitarną, z której w dzisiejszych czasach korzysta mnóstwo kierowców, a która przydaje się również pieszym i rowerzystom. Jest to również odtwarzacz muzyczny i to taki odtwarzacz, który daje nam dobrą jakość dźwięku i ma całkiem sporą pamięć.

Zdaje się, że istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że zwykły telefon komórkowy już wkrótce będziemy mogli znaleźć tylko w muzeum. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób będą wyglądały smartfony w przyszłości i jak bardzo będą się różniły od tych, których używamy obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *