Cuda techniki

cuda_techniki.jpg

Oryginalnie, telefon był urządzeniem, za pomocą którego wykonywało się rozmowy na odległość. Chociaż jest to truizm, to jednak zdaje się, że już niedługo możemy o tym zapomnieć. Współczesne telefony komórkowe to tak naprawdę wielofunkcyjne urządzenia, które do dzwonienia służą nam coraz rzadziej. Kto wie, może już za kilka lat będziemy za ich pomocą komunikować się nie w sposób klasyczny, ale wyłącznie przez Internet. Taka wizja zdaje się być jak najbardziej realna, jeśli oczywiście okaże się opłacalna.

Telefony komórkowe sprzed kilkunastu lat miały raptem parę funkcji. Poza dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości tekstowych, służyły nam jako budziki czy też kalkulatory. Niektóre z nich miały również zainstalowane proste czarnobiałe gry, którymi mogliśmy umilać sobie czas na przykład podczas podróży tramwajem. Współczesne smartfony, to już zupełnie co innego. Warto zwrócić uwagę, że omawianym urządzeniom nadano nową nazwę.

Wynikało to najprawdopodobniej z przyczyn o charakterze marketingowym, ale tworząc określenie „smartfon”, w pewien sposób rozróżniono te urządzenia od zwykłych telefonów komórkowych, z którymi tak naprawdę smartfony mają coraz mniej wspólnego. Za pomocą wszystkich nowoczesnych smartfonów można łączyć się z Internetem. Połączenie z siecią właściwie już dawno stało się standardem w tego typu urządzeniach. Mało tego, posiadają one coraz więcej aplikacji dających całkowicie darmowy dostęp do stron, takich jak YouTube.com czy Facebook.

com. Zapewne część osób, która na co dzień korzysta ze smartfonów nie podłącza w ogóle swoich domowych komputerów do Internetu, ponieważ nie widzi takiej potrzeby. Smartfony posiadają również aparaty fotograficzne i kamery, za pomocą których można robić zdjęcia i kręcić filmy o profesjonalnej jakości. Smartfony coraz częściej zastępują nam również przenośne odtwarzacze muzyczne. Znaleźć możemy w nich także moduły GPS, które z kolei przydają się nam podczas jazdy samochodem – dzięki temu nie musimy kupować oddzielnych systemów nawigacji samochodowej.

Oczywiście, każdy smartfon czymś się odróżnia od konkurencyjnych produktów. Niektóre nowoczesne telefony działają na przykład jak karty płatnicze, a inne identyfikują osobę, którą mamy w kadrze po jej rysach twarzy. Oczywiście, część z tego typu funkcji do niczego praktycznego nam się nie przyda. Nie zmienia to w niczym faktu, że jeśli umiemy wykorzystywać pozostałe możliwości smartfonów, to wiele na tym zyskujemy. Chociaż niektórym z nas już spowszedniały omawiane urządzenia, to jednak bez wątpienia można określić je mianem cudów techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *