Dwie dekady smartfonów

dwie_dekady_smartfonow.jpg

Co ciekawe, pierwszy smartfon powstał już w 1992 roku, a wyprodukowała go firma IBM. Był on jednak zdecydowanie prymitywniejszy od tych modeli, które współcześnie możemy znaleźć na półkach sklepowych. Nosił nazwę Simon i oprócz funkcji typowych dla ówczesnych „komórek”, miał również kalendarz, notatnik, książkę adresową, kilka gier, pocztę oraz kalkulator. Z dzisiejszej perspektywy takie funkcje wydają się być dość zabawne, jednak wówczas było to spore novum. W miarę upływu lat technologia szła do przodu, a smartfony stawały się coraz nowocześniejsze. W dzisiejszych czasach są one w stanie z powodzeniem zastąpić wiele różnych urządzeń, a każdy użytkownik może z nich korzystać wedle własnych upodobań.

Smartfon w wielu sytuacjach może zastępować nam komputer. Noszenie przy sobie laptopa czy nawet notebooka jest nieco nieporęczne. Smartfon mieści się w kieszenie, jest cienki i lekki, co dla osób mobilnych jest sporym udogodnieniem. Raczej trudno jest na nim wydajnie pracować, bo jednak zajmuje to nieco więcej czasu, ale do sprawdzenia skrzynki mailowej, wykonania przelewu czy też znalezienia aktualnie potrzebnej nam informacji nadaje się on znakomicie. Każdy smartfon posiada również wmontowany aparat cyfrowy. Przez wiele lat w telefonach komórkowych znaleźć można było aparaty wykonujące niskiej jakości zdjęcia.

Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Co prawda profesjonalny fotograf nie będzie pracował na smartfonie, jednak przeciętnemu człowiekowi taki aparat może w zupełności wystarczyć. Wśród aplikacji obecnych we wszystkich smartfonach znajdziemy również odtwarzacz muzyczny. Urządzenia te posiadają także całkiem sporą pamięć, dzięki czemu można nagrywać na nie mnóstwo folderów z muzyką. Poza tym, możemy jej słuchać jeszcze bezpośrednio z radia oraz z Internetu. Coraz popularniejszą aplikacją, jaką możemy znaleźć w smartfonach, jest nawigacja satelitarna.

Dostęp do elektronicznej mapy daje spory komfort, podczas poruszania się po nieznanym terenie. Taki GPS praktycznie niczym nie różni się od swojego klasycznego samochodowego odpowiednika. Tak naprawdę jest on tylko bardziej uniwersalny, ponieważ znajduje zastosowanie także podczas pieszych spacerów i jazdy rowerem. Wymienianie wszystkich funkcji nowoczesnych smartfonów mogłoby trwać jeszcze sporo czasu. Już w tej chwili jednak widać doskonale, że są to naprawdę interesujące urządzenia, które znacznie zmieniły się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Jak będą one wyglądały za kolejne dwadzieścia lat? Możemy tylko gdybać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *