Czy smartfony są za drogie?

czy_smartfony_sa_za_drogie.jpg

Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie przewagi smartfonów nad zwykłymi telefonami komórkowymi, to musielibyśmy sporządzić bardzo długą listę. Osoby, które chciałyby stanąć w obronie klasycznych komórek, z pewnością jednak podałyby argument natury ekonomicznej. Faktycznie, nie da się ukryć, że smartfony na chwilę obecną są dość drogie. Co lepsze modele potrafią przecież kosztować ponad dwa tysiące złotych, jeśli chcielibyśmy kupić je oddzielnie, bez podpisywania umowy z dystrybutorem telefonii komórkowej. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z nieco innej perspektywy – smartfon jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które może stanowić pełnowartościowy zamiennik dla wielu innych sprzętów. Niestety, smartfon raczej nigdy nie zastąpi na zwykłego komputera. Wynika to już z samej jego specyfiki. Jest to urządzenie z zasady kompaktowe i mobilne – nie można więc liczyć na to, że w przyszłości będzie ono miało komfortową klawiaturę i kilkunastocalowy ekran. Jest to raczej sprzęt, który ma nam wystarczać doraźnie, kiedy przebywamy poza domem i biurem. Z tej funkcji wywiązuje się on znakomicie.

Producenci stale próbują usprawniać systemy operacyjne smartfonów, żeby były one jeszcze szybsze i jeszcze bardziej funkcjonalne. Na chwilę obecną tego typu urządzenia bardzo dobrze obsługują pocztę elektroniczną, portale społecznościowe czy konta bankowe. Oczywiście, za ich pomocą można również zwyczajnie serfować po Internecie. W ostatnich latach producenci smartfonów zaczęli montować w nich nawigację satelitarną i zdaje się, że już w tej chwili potrafi być ona bardzo użyteczna. Taki GPS może z powodzeniem zastąpić nawigację samochodową, a nawet jest od niej bardziej uniwersalny, ponieważ można go używać również poza autem. Smartfony również znakomicie wcielają się w rolę odtwarzaczy muzycznych. Za ich pomocą możemy słuchać nie tylko utworów zapisanych w pamięci telefonu, ale również tych granych w radio. Dodatkowo, posiadanie takiego urządzenia pozwala nam na zapoznawanie się z muzyką znajdującą się w sieci. Przykłady można tutaj mnożyć, jednak już w tej chwili widać, że cena dobrego smartfonu nie jest wcale taka wysoka, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie jest to tylko telefon, ale sprzęt, który z powodzeniem zastępuje inne urządzenia. Kiedy sobie go kupimy, to nie będzie nam już potrzebny GPS samochodowy czy też odtwarzacz muzyczny.

Ponadto, zawsze lepiej jest mieć tylko jedno urządzenie, zamiast kilku, szczególnie jeśli chodzi tutaj o przedmioty, które mamy w zwyczaju zawsze przy sobie nosić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *