W XX wieku i na początku XXI wyprodukowano wiele bardzo interesujących urządzeń elektronicznych, jednak nie wszystkie z nich stały się popularne. Niektóre sprzęty tylko przez moment były obecne na rynku, żeby potem nagle z niego zniknąć. Wpływ miały na to bardzo różne czynniki: zbyt wygórowana cena, małe zapotrzebowanie, zawodność czy też istnienie alternatywy dla danego produktu w postaci innego, lepszego urządzenia. W 1992 roku firma IBM stworzyła pierwszy smartfon. Zanim ten rodzaj urządzenia faktycznie się spopularyzował, minęło sporo czasu, jednak obecnie bije on rekordy popularności.
W Polsce smartfony zaczęły być naprawdę popularne dopiero w ostatnich kilku latach. Pierwszy kwartał 2013 roku był pod tym względem przełomowy, ponieważ wówczas po raz pierwszy Polacy kupili więcej smartfonów niż klasycznych komórek. Czy proporcja ta nadal będzie zmierzać w tym kierunku? Zdaje się to wysoce prawdopodobne i tak naprawdę dziwne by było, gdyby stało się inaczej. Producenci smartfonów prześcigają się w wymyślaniu nowych aplikacji, co czyni ich dzieła coraz atrakcyjniejszymi dla klientów. Stale poprawiają się również parametry tych urządzeń – mają one coraz większą pamięć, lepsze procesory czy też systemy operacyjne.
To, że smartfony są przyszłością telefonii komórkowej doskonale rozumieją producenci. Nie ma chyba firmy działającej w tej branży, która nie wytwarzałaby już takich urządzeń. Spore sukcesy komercyjne odniosły szczególnie te przedsiębiorstwa, które od samego początku postawiły na produkcję smartfonów – dzisiaj zbierają one tego plon. Smartfony to przede wszystkim wielofunkcyjność. Postęp technologiczny umożliwił nam tworzenie hybryd łączących funkcje wielu różnych urządzeń, co może sprawić, że niektóre z nich po pewnym czasie znikną z rynku.
Dobrym przykładem zdaje się tutaj być chociażby nawigacja satelitarna. Elektroniczne mapy w komórkach są coraz lepsze, przez co mogą niedługo zastąpić klasyczne samochodowe GPS-y, jeśli producenci tych ostatnich nie znajdą sposobu na sprostanie konkurencji. Warto by jeszcze spróbować powiedzieć kilka słów o przyszłości smartfonów. Z pewnością, jeszcze wiele się w tej materii zmieni i to może już w następnych latach. Będą powstawały kolejne aplikacje, a aparaty będą miały coraz lepsze parametry.
Trudno jednak wskazać, co musiałoby się wydarzyć, żeby dokonał się konkretny przełom w rozwoju smartfonów – zbyt dużo rzeczy zostało już wynalezionych i na chwilę obecną niełatwo jest wskazać rozwiązania, które mogłyby wnieść trochę świeżości.