Dwie dekady rozwoju telefonów komórkowych

dwie_dekady_rozwoju_telefonow_komorkowych.jpg

Jeszcze wcale nie tak dawno telefon komórkowy uznawany był za towar luksusowy. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku mało kto w ogóle posiadał „komórkę”. Były to wówczas dość drogie urządzenia, mimo iż tylko w niewielkim stopniu przypominały dzisiejsze smartfony. Mało który z nich miał w ogóle kolorowy wyświetlacz, nie mówiąc już o możliwości korzystania za jego pomocą z Internetu.

Współczesne telefony, tak naprawdę, z telefonami mają coraz mniej wspólnego, co w gruncie rzeczy jest ich sporą zaletą. Oczywiście, wykonywanie połączeń telefonicznych to jedna z ich podstawowych funkcji, ale o tym nie warto nawet wspominać – lepiej skupić się na bardziej oryginalnych wariantach zastosowania smartfonów. Nie wszyscy wiedzą, że w najnowszych smartfonach znaleźć można naprawdę niezłe moduły GPS. Nawigacja satelitarna w telefonie komórkowym potrafi znakomicie zastąpić jej klasyczną samochodową wersję.

Jest ona od niej nawet bardziej uniwersalna, ponieważ sprawdza się również podczas pieszych spacerów, joggingu czy też wycieczek rowerowych. Zawsze dobrze jest mieć ze sobą mapę, jeśli znajdujemy się poza rodzinną miejscowością. Dzięki GPS-om w smartfonach jest to możliwe, a zapewne niedługo stanie się również powszechne. W starych modelach „komórek”, z których korzystaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, było raptem kilka gier i to trzeba przyznać, dość prymitywnych gier.

Kultowy „wężyk”, owszem, do tej pory ma swoich fanów, jednak z pewnością nie wytrzymuje rywalizacji z najnowszymi grami, które tak naprawdę niewiele różnią się od zwykłych gier komputerowych. Jest ich tak wiele, że zapewne nie starczyłoby nam życia na przetestowanie wszystkich. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, jeśli już trafił się w jakimś telefonie komórkowym aparat fotograficzny, to można nim było zrobić bardzo prymitywne zdjęcia, których z pewnością nikomu nie chciałoby się wywoływać. Obecnie aparaty w smartfonach dają naprawdę niezłą jakość, a także umożliwiają robienie zdjęć w wielu różnych trybach.

Nie jest to może w pełni profesjonalny sprzęt, ale większości z nas powinien wystarczyć. Mało tego, w nowoczesnych modelach telefonów montowane są również kamery video, za pomocą których kręci się nawet półprofesjonalne programy internetowe, nie mówiąc już o videoblogach. W ostatnich dwóch dekadach telefony komórkowe ogromnie się spopularyzowały oraz potaniały. Zaawansowanie technologiczne najnowszych modeli może wzbudzać zachwyt, szczególnie wtedy, kiedy pamięta się jeszcze starsze „komórki”, z których korzystaliśmy w latach dziewięćdziesiątych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *