Smartfon czy klasyczny GPS?

smartfon_czy_klasyczny_gps.jpg

Nawigacja satelitarna bardzo przydaje się kierowcom, co sprawia, że coraz więcej osób zaopatruje się w tego typu urządzenia. Jeśli przymierzamy się właśnie do kupna GPS-u, to zastanówmy się, czy nie lepiej byłoby zaopatrzyć się w nowoczesny smartfon, który posiada wbudowaną mapę elektroniczną. Oczywiście, tego typu sprzęt jest zdecydowanie droższy od najprostszego GPS-u, jednak daje nam on zdecydowanie więcej możliwości. Zacznijmy od samej nawigacji. GPS jest urządzeniem, z którego najczęściej korzystają kierowcy. Nie oznacza to jednak, że tylko im może się on przydać. Równie dobrze mogą przecież wykorzystywać go piesi. Elektroniczna mapa może znacznie ułatwić nam spacerowanie po nieznanej miejscowości.

Jeśli dużo jeździmy, czy to w celach zawodowych, czy w prywatnych, to z pewnością taki gadżet będzie nam bardzo przydatny. Ciągłe pytanie się o drogę przechodniów jest czasami dość uciążliwe i czasochłonne. Kupowanie papierowych map jest z kolei kosztowne i nie do końca uzasadnione, no bo z takiej mapy często korzystamy tylko raz, a potem ją wyrzucamy. GPS zdaje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie dość, że za jego pomocą dokładnie określimy swoje położenie, to jeszcze będziemy mogli wyznaczyć trasę do celu oraz sprawdzić jej długość z dokładnością do kilku metrów. Nawigacja satelitarna przydać nam się może również podczas joggingu. Na elektroniczną mapę możemy nanieść trasę, jaką chcemy pokonać i dokładnie ją zmierzyć. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej kontrolować nasze postępy. W każdym smartfonie znajdziemy, oczywiście, również stoper, dzięki któremu będziemy mogli mierzyć czas, jaki zajmie nam pokonanie danego odcinka.

GPS to urządzenie przydające się także rowerzystom. Na rowerach często pokonuje się dłuższe trasy, których się do końca nie zna. Elektroniczna mapa pomoże nam się nie zgubić w terenie, a także sprawdzić odległość, którą przebyliśmy oraz czas, jaki nam to zajęło. Jak widać, GPS w smartfonie jest zdecydowanie bardziej uniwersalny niż GPS stworzony tylko na potrzeby kierowców. Oczywiście, nawigacja satelitarna to tylko jedna z wielu możliwości, jakie daje nam nowoczesny telefon. Możemy również wykorzystywać go jako aparat, kamerę, notatnik, przeglądarkę internetową czy też odtwarzacz muzyczny. Zdaje się, że jest on wart swojej ceny. Dla wielu osób smartfon stanowi zdecydowanie lepszy wariant, niż zwykły samochodowy GPS, ale oczywiście zależy to od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto się więc zastanowić, czy nie jest to przypadkiem optymalna opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *