Dwadzieścia lat po wynalezieniu smartfonu

dwadziescia_lat_po_wynalezieniu_smartfonu.jpg

Zdaje się, że smartfony zaczynają powoli wypierać z rynku bardziej klasyczne telefony komórkowe. Według oficjalnych danych w pierwszym kwartale 2013 roku w Polsce sprzedano właśnie więcej smartfonów niż zwykłych „komórek”. W krajach Zachodu taka tendencja zauważalna jest od dłuższego czasu i zdaje się, że w przyszłości klasyczne modele telefonów mogą nawet całkowicie zniknąć z rynku.

Obecnie bronią się jeszcze dzięki zdecydowanie niższej cenie, jednak już wkrótce smartfony powinny również potanieć, co zawsze ma miejsce w przypadku nowoczesnych gadżetów – z każdym rokiem ich ceny spadają. Co ciekawe, pierwszy smartfon został wyprodukowany ponad dwadzieścia lat temu przez IBM. Nosił on nazwę Simon i miał funkcje takie, jak: kalendarz, książka adresowa, kalkulator, e-poczta czy notatnik.

Były na nim również zainstalowane gry. Oczywiście, ten model był bardzo prymitywny, jeśli porównamy go do współcześnie produkowanych smartfonów. W dzisiejszych czasach dwadzieścia lat to przepaść w rozwoju techniki, więc nie ma się co dziwić różnicom pomiędzy obecnymi i dawnymi modelami.

Chociaż wspomniany Simon pojawił się na rynku już w 1993 roku, to jednak dopiero po 10 latach smartfony zaczęły się tak naprawdę popularyzować. W Polsce nastąpiło to, oczywiście, nieco później niż na Zachodzie. Nad Wisłą wzmożone zainteresowanie smartfonami pojawiło się dopiero w ostatnich pięciu latach – błyskawicznie wdarły się one na krajowy rynek i na chwilę obecną stanowią ponad połowę telefonów komórkowych, z których korzystają Polacy.

Smartfon to zdecydowanie coś więcej, niż tylko telefon komórkowy. To tak naprawdę przenośny komputer, a także kamera, aparat, odtwarzacz muzyczny czy też urządzenie nawigacyjne. W dzisiejszych czasach korzystają z niego praktycznie wszyscy, jednak dla niektórych osób jest ono niezwykle użyteczne.

Chodzi tutaj o ludzi mobilnych, którzy wykonując swoje obowiązki zawodowe stale się przemieszczając i jednocześnie muszą mieć ciągły dostęp do szybkiego Internetu. Zarządzanie pocztą elektroniczną, przeglądanie stron, robienie przelewów bankowych i wiele innych funkcji przydatnych biznesmenom to już tak naprawdę standard, jeśli chodzi o smartfony. Oczywiście, stanowią one również źródło wspaniałej rozrywki, co ma znaczenie szczególnie dla młodszych użytkowników.

Biorąc pod uwagę to, jak szybko smartfony zdobyły rynek telefonów komórkowych i jak bardzo się zmieniły na przestrzeni raptem kilku lat, można tylko gdybać, jak będą one wyglądały w najbliższej przyszłości – z pewnością będą jednak jeszcze doskonalsze i jeszcze bardziej użyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *