Nawigacja satelitarna na wyciągnięcie ręki

nawigacja_satelitarna_na_wyciagniecie_reki.jpg

Zapewne w latach siedemdziesiątych minionego stulecia, kiedy tworzony był pierwszy system nawigacji satelitarnej, nikt nie przypuszczał, że w stosunkowo krótkim czasie technologia ta będzie dostępna powszechnie. Już od dłuższego czasu GPS-y są wykorzystywane przez kierowców, a w ostatnich latach coraz częściej można je znaleźć również w telefonach komórkowych. Czasami można spotkać się z opiniami, że nowoczesne telefony komórkowe, czyli smartfony, to zabawki dla dużych dzieci, które posiadają w większości nieprzydatne funkcje. Zdaje się jednak, że rzeczywistość jest nieco inna. Dobrym przykładem jest tutaj właśnie wspomniany moduł GPS, który w niektórych modelach stanowi podstawowe wyposażenie, a w innych można zainstalować go jako dodatkową aplikację. GPS w smartfonie może, oczywiście, być wykorzystywany w identyczny sposób, jak klasyczna nawigacja. Smartfony mają dość duże wyświetlacze, na których z łatwością można śledzić trasę podczas jazdy.

Właściwie niczym nie różnią się one od zwykłych samochodowych GPS-ów. Mają one nad nimi jednak dość istotną przewagę – są przydatne również pieszym i rowerzystom. Wiadomo, że mapa w niektórych sytuacjach jest bardzo pomocna. Nie zawsze jednak jest sens kupować ją sklepie. Jeśli w danej miejscowości jesteśmy tylko na kilka godzin, to kilkanaście złotych wydanych na mapę zdaje się być pewnym marnotrawstwem. Owszem, można również korzystać z pomocy przechodniów, ale to bywa czasami uciążliwe i nigdy nie ma się gwarancji, że zostaniemy właściwie naprowadzeni na cel. Mapa elektroniczna w telefonie komórkowym, na której zaznaczone są wszystkie budynki i ulice zdaje się być więc niezwykle przydatna.

Dzięki GPS-owi w smartfonie możemy również wyznaczać sobie trasy do przebiegnięcia bądź też przejechania rowerem. Wprowadzenie takiej trasy do systemu pozwoli nam ją dokładnie zmierzyć, co dla osób uprawiających systematyczne treningi ma spore znaczenie. Oczywiście, dzięki omawianej aplikacji będziemy mogli również dokładnie zmierzyć czas, jaki zajmie nam przemierzenie zaplanowanego odcinka. GPS to tylko jedna z wielu bardzo przydatnych aplikacji, jakie znaleźć możemy we współczesnych telefonach komórkowych. Jak zostało wyżej udowodnione, elektroniczna mapa jest przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych i rowerzystów. W dzisiejszych czasach smartfony są bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Powinniśmy się cieszyć, że są one powszechnie dostępne i nie tak znowu drogie, bo dzięki temu mamy nawigację satelitarną na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *