Fenomen smartfonów

fenomen_smartfonow.jpg

Dawniej, żeby robić zdjęcia, trzeba było mieć aparat fotograficzny, żeby kręcić filmy kamerę, a żeby słuchać muzyki jakiś odtwarzacz. W dzisiejszych czasach te i wiele innych funkcji znajdziemy praktycznie w każdym smartfonie. Klasyczny telefon komórkowy i smartfon to dwa zupełnie inne urządzenia. Oryginalnie telefon służył nam do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Owszem, w starych „komórkach” były również dodatkowe funkcje, takie jak kalkulator i budzik, jednak nie da ich się w żaden sposób porównać do możliwości, jakie dają nam nowoczesne smartfony. W przeciągu kilku lat dokonał się w tej kwestii ogromy postęp technologiczny. Omawiane urządzenia, jeśli chcemy kupić je oddzielnie, a nie otrzymać od jakiegoś operatora telefonii komórkowej, są dość drogie.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że mogą nam one zastąpić wiele innych sprzętów, takich jak wspomniana kamera, aparat czy odtwarzacz muzyczny. Oczywiście, nikt nie będzie kręcił prawdziwych filmów telefonem ani robił profesjonalnych zdjęć. Dla przeciętnego człowieka, który za pomocą „komórki” chce jedynie uwiecznić interesujące sceny, jakie spotyka się na co dzień, taki sprzęt powinien z pewnością wystarczyć. Ogromną zaletą smartfonów jest to, że za ich pośrednictwem możemy praktycznie w każdym miejscu łączyć się z Internetem. Wielu osobom taka możliwość znacznie ułatwia pracę. Dla wielu użytkowników jest to również sposób na zagospodarowanie czasu, który codziennie spędzamy na przykład w autobusach i tramwajach. Wiele smartfonów posiada wbudowany moduł GPS.

Nawigacja satelitarna w telefonie komórkowym może zastąpić nam klasyczne urządzenia nawigacyjne, z których korzysta się w samochodach. Jest to także spore udogodnienie dla pieszych – elektroniczne mapy ułatwiają nam odnajdywanie konkretnych budynków czy też określanie swojego położenia, co często bardzo się przydaje. GPS-ów w „komórce” warto używać również podczas joggingu czy też wycieczek rowerowych. Smartfon to nie tylko praktyczne urządzenie, ale również znakomite źródło rozrywki. Na takich telefonach możemy na przykład grać w coraz ciekawsze gry. Dawniej były to tylko proste aplikacje, co znacznie się zmieniło w ostatnich latach. Ciekawe, co jeszcze zaproponują nam producenci telefonów komórkowych w najbliższej przyszłości.

Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób można jeszcze udoskonalić te uniwersalne urządzenia. Bez wątpienia, powstanie jednak jeszcze wiele ciekawych aplikacji, zarówno tych praktycznych, jak i przeznaczonych do celów rozrywkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *